Miejski Klub Piłkarski w Wołowie powstał na początku lat pięćdziesiątych XX wieku. Pierwsza nazwa klubu to „Budowlani” Wołów. Ówczesna drużyna mecze swoje rozgrywała na tzw. „ruskim stadionie”, dawniej przy ul. Nowotki, a obecnie Pułaskiego. Następnie, po wielu zmianach powstał „PKS Wołów”.

Pierwszym trenerem był Ryszard Janecki. Trenował on seniorów oraz całą młodzież która garnęła się do klubu. Trener Janecki powrócił do Polski z Włoch, gdzie występował w pierwszoligowych zespołach. Przez wiele lat zespół grał w klasie „A”. Wówczas były dwie grupy: wrocławsko – wałbrzyska (w tej grupie występował PKS) i legnicko – jeleniogórska.

Mijały lata a system się przekształcał. W 1978 roku zespół awansował do ligi okręgowej. W tamtych latach była to mocna grupa, gdyż z tej klasy rozgrywek zespół awansował do III ligi, których było tylko 4 w Polsce. W okresie transformacji, w latach 90, przez okres wielu lat klubem zajmował się Edward Janus, który każdą wolną chwilę i czas poświęcał klubowi. Pod koniec lat 90 klub przejmuje pan Bogdan Banasik i zmienia się nazwa na „Banasik” Wołów.

Po rezygnacji pana Banasika z finansowania klubu, otrzymuje on obecną nazwę, Miejskiego Klubu Piłkarskiego w Wołowie i zostaje zarejestrowany jako stowarzyszenie.

Tak właśnie powstał klub MKP Wołów 😉